Понеділок, 23.12.2024, 04:48
Вітаю Вас Гість | RSS

Все для студента… Вчись на відмінно!!!

Реклама
Наше опитування
Матеріали з яких дисциплін Ви хотіли б бачити:
Всього відповідей: 103
Статистика
Seo анализ сайта
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Каталог файлів

Головна » Файли » Доповіді » Фінанси [ Додати матеріал ]

Порядок формування статутного капіталу акціонерного товариства
31.03.2012, 10:15

Статутний капітал підприємства - один з найважливіших елементів його власного капіталу. Статутний капітал відображає вартість матеріальних ресурсів, нематеріальних активів, фінансових вкладень і грошових коштів, які засновники і учасники передали у власність або в розпорядження підприємству. З іншого боку - статутний капітал відображає зобов'язання підприємства перед засновниками і учасниками (в акціонерному товаристві перед акціонерами), на основі яких вони мають відповідні права. До таких прав відносяться: участь в управлінні підприємством, право на отримання дивідендів, на перепродаж акцій або передачу їх іншими способами, право на погашення акцій у випадку ліквідації акціонерного товариства, право на першочергову участь у придбанні акцій у випадку проведення додаткової емісії та ін.

Величина статутного капіталу акціонерного товариства фіксується у статуті і належить зміні тільки після перереєстрації статуту. Рішення про внесення змін до статуту акціонерного товариства, включаючи ті, що пов'язані з величиною статутного капіталу, приймаються вищим органом управління акціонерного товариства загальними зборами акціонерів. За рахунок мобілізації коштів у складі статутного капіталу формується активний капітал підприємства (необоротні і оборотні активи). Структура активного капіталу визначається засновниками і правлінням акціонерного товариства.

Статутний   капітал   спочатку   формується   за   рахунок   внесків засновників. В якості таких внесків можуть виступати:

-         будівлі, споруди, обладнання і інші матеріальні цінності;

-         цінні папери;

-    права користування, включаючи інтелектуальну власність;

-    грошові кошти, в тому числі у іноземній валюті.

Величина вкладу, оцінюється в гривнях  і складає частку (пай) учасника у статутному капіталі.  Порядок оцінки  вкладів, внесених в формі,   яка   відрізняється   від   грошової,   визначається   установчими документами акціонерного товариства. В цілях формування статутного капіталу  забороняється  використовувати  бюджетні   кошти,  фінансові ресурси, які отриманні в кредит і під заставу. Майно, яке передано засновниками підприємству в процесі формування статутного капіталу належить акціонерному товариству на правах власності, повното господарства ведення або оперативного управління. Підприємство (якщо інше не передбачено діючим законодавством або його установчими документами) має право продавати, передавати іншим юридичним особам, обмінювати, здавати в оренду, передавати безкоштовно на тимчасове використання або в борг майно, яке йому належить.

Сума внеску засновника показує величину вартості, на яку він повинен отримати акції акціонерного товариства. Частка у статутному капіталі відображає частину голосів на загальних зборах акціонерів акціонерного товариства. Якщо засновники передбачають залучення фінансових ресурсів не тільки за рахунок своїх внесків, а і з використанням підписки, тоді сума статутного капіталу збільшиться, а частка засновників зменшиться.

Формування статутного капіталу акціонерного товариства проводиться у зв'язку з вимогами, передбаченими чинним законодавством. До основних вимог відносяться:

1. Статутний капітал акціонерного товариства формується тільки за рахунок випуску і розміщення акцій. Мінімальний розмір статутного капіталу складає 1 250 мінімальних заробітних плат.

2. Статутний капітал формується шляхом розміщення акцій за установчим договором, за підпискою і на фондовому ринку. При цьому засновники повинні бути власниками акцій на суму не менше 25 % величини статутного капіталу і строком не менше 2-х років.

.3. До скликання установчих зборів засновники і учасники повинні внести до фондів акціонерного товариства не менше 30 % номінальної вартості акцій, на які вони підписались.

4. Якщо акції розподіляються тільки між засновниками (тобто по установчому договору), вони повинні внести в фонди підприємства до скликання установчих зборів не менше 50 % вартості акцій (розрахунок проводиться за номінальною вартістю).

5. Акціонер в строки, встановлені установчими зборами, але не пізніше року після реєстрації акціонерного товариства, повинен оплатити повну вартість акцій, на яку він підписався.

6. Якщо підписка перевищує розміри статутного капіталу, засновники можуть відхилити або прийняти зайву підписку.

7. Привілейовані акції можуть бути випущені на суму, яка не повинна перевищувати 10 % величини статутного капіталу.

8. Акції не можуть бути випущені для покриття збитків, пов'язаних з діяльністю акціонерного товариства.

9. Акціонерне товариство може випустити облігації на суму, яка не перевищує 25 % величини статутного капіталу і тільки після повної оплати вартості всіх випущених акцій. Випуск облігацій в цілях формування статутного капіталу, а також для покриття збитків акціонерного товариства не допускається.

10. Вторинний випуск цінних паперів дозволяється тільки після повної оплати всіх цінних паперів, які були випущені підприємством.

Детально розглянемо окремі положення порядку створення статутного капіталу акціонерного -товариства. Припустимо, що засновники прийняли рішення сформувати статутний капітал в сумі 800 000 грн. З них 400 000 грн. передбачається залучити за підпискою. В такому випадку 50 % всіх акцій буде знаходитись у власності засновників, а останні 50 % розподіляються між учасниками.

Припустимо, що при проведенні підписки бажаючих було багато і учасники подали заяви на суму в 600 000 грн. В такому разі засновники можуть прийняти рішення або про збільшення статутною капіталу до 1 000 000 грн., або про обмеження підписки. Якщо статутний капітал збільшується, то це призводе до зміни частки засновників. Вона зменшиться з 50 % до 40 %, що не завжди буде задовольняти засновників.

Положення про те, що акції не можуть випускатись в цілях фінансування збитків акціонерного товариства означає, що при наявності збитків в балансі підприємства, випуск акцій не допускається.

Та маються виключення із цього правила. При утворенні акціонерною товариства в процесі приватизації, у випадках зміни номінальної вартості акцій без перегляду величини статутного капіталу, при збільшенні статутного капіталу у зв'язку з індексацією основних фондів положення про заборону випуску акцій при наявності збитків в балансі підприємства не застосовується.

При розгляді власного капіталу акціонерного товариства необхідно звернути увагу на такі показники, як неоплачений капітал і вилучений капітал. Неоплачений капітал відображає суму заборгованості учасників за внесками до статутного капіталу. Неоплачений капітал при розрахунках величини власного капіталу акціонерного товариства повинен враховуватися зі знаком мінус. До вилученого капіталу відноситься капітал (вартість акцій), викуплена акціонерним товариством у акціонерів та анульована. В такому разі величина статутного капіталу зменшується на суму вилученою капіталу.

Розрахунок власною капіталу акціонерного товариства з урахуванням неоплаченого і вилученого капіталу відображено в наступному прикладі:

СК    1.500 тис. гри. (статутний капітал);

ДК   200 тис. гри. (додатковий капітал);

РК    85 тис. гри. (резервний капітал);

НП    120 тис. гри. (нерозподілений прибуток);

НК    150 тис. грн. (неоплачений капітал);

ВК    80 тис. грн. (вилучений капітал).

Тоді загальна сума власного капіталу АТ дорівнює 1675 тис. гри.

Категорія: Фінанси | Додав: dima-kruglyak
Переглядів: 4585 | Завантажень: 29 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Погода
Курс валют
Закладки
Реклама
Пошук
3D облако тегов

home-nauka.ucoz.ua © 2024
Створити безкоштовний сайт на uCoz